Astım ilaçların zararları,Finlandiya’da 12 bin küçük çocuk üzerinde yapılan araştırmada, uzun süre corticosteroids (ICS) kullanan çocukların fazla büyümediği görüldü.Çocukların anne ve babalarının boyları da hesaba katılarak yapılan analizlere göre, astım ilacı kullanan çocukların yetişkin yaşlarda 3 santimetre daha kısa boylu olacakları tahmininde bulunuldu.Uzmanlar, bu araştırma sonucunun, okul öncesi dönemde steroidlerin temkinli kullanılması gerektiğini hatırlattığını vurguluyor.Bununla birlikte İngiltere Astım Derneği solunum yolunuyla alınan kortikosteroidlerin, astım belirtilerinin kontrol altına alınmasında çok önemli bir rol oynadığına ve çocukların sık sık hastaneye sevk edilmesini önlediğine işaret ediyor.

Çoçuğunuzu İzleyin

İngiltere’de her 11 çocuktan birinde astım görülüyor. Bu nedenle astım, çocuklar arasında en yaygın uzun süreli hastalık niteliğinde.Solunum yoluyla alınan kortikosteroidler, yetişkinlerin astım tedavisi için kullandıkları ve hırıltılı solunum sorunu yaşayan çocuklarda kullanılan spreylerde bulunan kuvvetli bir ilaç. BBC’nin haberine göre; bu ilacın bazı insanlarda yan etkileri görülebiliyor.İngiltere’de aile hekimlerinden, solunum yoluyla steroid alan tüm çocukların boy ve kilolarını her yıl ölçerek herhangi bir düşüş belirtisi olup olmadığını izlemeleri isteniyor.

Astımın Zararları Nelerdir?

1 – Astım ilaçlarının zararları: Astım hastalığına karşı üretilen ilaçların da zararları ve yan etkileri mutlaka vardır. Mide bulantısı ve baş dönmesi, baş ağrıları ve ateşlenmeler, ani ve kısa süreli nefes alamama durumları, kaşıntı ve şişlikler, halsizlik ve yorgunluk hissi, sürekli uyku hali gibi belirtiler çok fazla görülür. Her astım hastasında aynı etkiler meydana gelecek diye bir genelleme yapılamaz. Astımın zararları dendiğinde ilaçların zararları da akla gelmelidir.
2 – Astımlı kişiler heyecan yapmamalı, aşırı hızlı hareket etmemeli ve nefes nefese kalacak eylemlerden kaçınmalıdır. Solunum problemleri hemen baş gösterecektir.
3 – Astımın zararları arasında kişinin sürekli kaşınması ve sıcak mevsimlerde çok çabuk terlemesi de sayılmalıdır.
4 – Vücut üzerinde şişlikler ve kızarıklıklar da oluşabilir.
5 – Kalıtımsal etki gösterip nesillere geçebilir ve yayılabilir ancak bulaşıcı değildir.
6 – Grip gibi hastalıklara karşı daha hassas bir bünye meydana getirir. Bağışıklık sisteminin güç kaybetmesine neden olur.
7 – Mide ve bağırsak problemlerine de neden olabilir ancak bu etkisi daha nadirdir ve her kişide görülmez.
8 – Zaman zaman daralmalara ve baygınlık geçirilmesine de neden olur.
9 – Göz kararması ve baş dönmesi, mide bulantıları ve şiş hissetmek, kusma, baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk hissi, uyku hali de diğer etkileri arasındadır. Sadece ilaçlarda görülmez. Hastalığın kendisi de bu sonuçları verir. Bu nedenle her zaman doktor kontrolünde olmak şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir