Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, buhar makinelerinin uzun süreli kullanılması durumunda çocuklarda nefes darlığı yaşanabileceğini söyledi. Çocuk odalarındaki ortam sıcaklığının en az 24, en fazla 26 derece olması gerektiğini vurgulayan Bostancı, “Eğer çok soğuk ortam olursa büyüyemiyor. Daha sıcak ortamda da çocuk terleyerek yine kilo alamıyor. O yüzden oda ısısı fazla olmayacak. Kaloriferin üzerinde çamaşır kurutmak, havlu koymak da uygun değil çünkü deterjanlar çocuğu soluk alıp verirken sıkıştırıyor” diye konuştu.

Ailelerin hangi durumlarda buhar kullanmaları gerektiğini konusunda da bilgi veren Bostancı, şöyle devam etti: “Çocuklarda ses teli iltihabı durumlarında kullanılabilir. Özellikle kış aylarında mevsimsel virüsler artış gösteriyor. Larenjit en sık gördüğümüz rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber alt solunum yolu enfeksiyonları oluşuyor, bu enfeksiyonlar da astımı tetikleyebilir. Astımı olabilecek bir çocuğa buhar makinesi yaparak rahatlatmaya çalışırsanız çocuğunuzu sıkıştırırsınız. Buhar makinesi soluk borusunu da tahriş ediyor. Buhar makinesini çocukluk çağında lütfen kullanmayalım. 10 çocuktan birinin akciğerinde hırıltı var. Öksürüğe yatkın çocuklar.

O yüzden üst solunum yolu sırasında sadece izole ses teli iltihabı larenjit değilse çocuğuna verirseniz çocuğunuzun nefes borusunda sıkışıklığa neden olursunuz. Normalde bir enfeksiyon geçirildiği zaman üç hafta enfeksiyon olabilir. Bu tür dönemlerde çocuğun uzamış öksürüklere neden olursunuz.”(AA)

Buhar makinelerinin uzun bir zaman kullanılmakta olduğu anlar içerisinde çocuk yaşta olanlarda nefes darlığı problemine sebep olabilecek olduğunu dil getiren Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, iç mekan sıcaklığının en az 24 en fazla 26 derece olması gerektiğini belirtti.

Çocuk odalarının çok soğuk olması durumu içerisinde çocukların büyüyememiş olduğunu belirtmekte olan Dr. Bostancı, daha sıcak ortamlar içerisinde ise çocukların terleme işlevi görerek yine kilo alamamış olduğunu belirtti.

Oda sıcaklığının uygun derece içerisinde olması gerekli olduğunun yanında kalorifer petekleri üzerinde çamaşır kurutmanın da uygun bir durum olmadığını ve deterjanın çocuğun nefes alıp vermekte iken sıkışmasına sebep olduğunu da bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir