Gece astımı, en bilinen astım tipidir. Astım hastalarının yüzde 90’dan fazlası, geceleri hırıltılı nefes alır ve öksürür. Astım belirtileri, gece yarısından sabah 8’e kadar görülür. Bunlar, hastalarda uyku bozukluğu ve uykusuzluğun başlıca nedenleridir. Astımlı hastalarda uyku bozukluğu, astım belirtilerinin yeterince kontrol altına alınamadığını gösterir. Bu durumda hemen doktora başvurmanız ve astım ilaçlarınızın gözden geçirilmesi gerekir.

Gece astımı sırasında, hastaların akciğer fonksiyonları yüzde 50 kadar azalır. Bunun nedenleri çok belirgin değildir. Fakat olası açıklamalar şöyledir:

-Toz akarları veya hayvan tüyü ve derisi gibi alerji yapan maddelerle geceleri temas etmek

-Geceleri hormon seviyesindeki değişme (Örneğin Kortizol, histamin, epinefrin sonucunda solunum yollarındaki tepkisellik artar.)

-Yatak odasında, astımı tetikleyen maddelere uzun süre maruz kalma

-Yatma pozisyonuna bağlı olarak, mide asidinin yemek borusunda buharlaşması, mide ekşimesi ve astım

-Gündüz karşılaşılan astım tetikleyicilerine geç reaksiyon verme

-Solunum sistemindeki soğumanın, ana solunum sisteminde spazma neden olması

-Sinüzit ve geniz arkası akıntısı

-Uyku apnesi

Gece astımının teşhisi için, solunan hava miktarı sabah ve akşam nefes ölçerle ölçülür. Nefes ölçerdeki akşam ve sabah ölçümleri arasındaki fark, yüzde 20’den fazlaysa teşhis gece astımıdır.

Astım belirtilerinin gece veya sabaha karşı ortaya çıkması gece astımı olarak bilinir. Bazı hastaların gün boyu hiç şikayeti yoktur, fakat sabaha karşı öksürük, hırıltı ve nefes darlığıyla uykudan uyanırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir